گل‌ها از جمله گیاهان بسیار حساسی هستند که به نگهداری‌های مناسبی نیاز دارند. اگر از یک گل مراقبت مناسبی صورت نپذیرد، گل به راحتی از بین رفته و زیبایی خود را از دست خواهد داد. برای نگه‌داری از گل باید از تجربه‌ی بالایی برخوردار باشید و یا از تجربه‌ی دیگران در این زمینه استفاده نمایید. با توجه به نوع گل و گیاه، نگهداری از آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. افراد می‌توانند با توجه به تجربه‌ی دیگران و یا علم آموزی خود در این زمینه برای نگه‌داری از گل‌های مختلف، اقدام نمایند.
در ادامه با کترا همراه باشید.

شرایط مناسب برای نگهداری از گل:

همان‌طور که گفته شد برای نگهداری از گل‌ها باید شرایط ویژه‌ای را در نظر گرفت. افراد علاقه‌مند به گل و گیاه می‌توانند برای نگهداری مناسب و مطلوب در این مطلب همراه ما باشند.

  • نور مناسب:

یکی از شرایط نگهداری از گل، برخورداری از نور مناسب خواهد بود. برای اینکه بدانید که یک گیاه به چه میزان نور کافی برای رشد ایده‌آل نیازمند است، بهتر است تحقیقات موثری در این زمینه انجام دهید. برای نمونه برخی از گل‌ها به نور بسیار کمی نیاز دارند. آن‌ها در سایه رشد مطلوبی داشته و برای دریافت نور، باید به طور غیر مستقیم از نور خورشید استفاده نمایند. این نوع از گل‌ها و گیاهان در اثر برخورد نور دچار آسیب شده و گل‌های خود را از دست خواهند داد. گیاهانی که به نور حساسیت دارند نیز دچار برگهای زرد و زشتی خواهند شد. از نمونه گلهایی که دوستدار تاریکی هستند می‌توان به گل زنبق شب اشاره نمود. بسیاری از انواع دیگر گل‌ها موجود هستند که در سایه و یا تاریکی شب گل داده و در طی روز گل‌ها به صورت غنچه در خواهند آمد.

نگهداری از گل

  • آبیاری مناسب:

از موارد قابل توجه در نگهداری از گل، دقت به نیاز آبی گل می باشد. همان‌طور که می‌دانید برخی از گل‌ها نیار آبی فراوانی دارند. در نقطه‌ی مقابل آن‌ها نیز برخی از گیاهان و گل‌ها از مقاومت بالایی نسبت به بی آبی برخوردار خواهند بود. از این جهت دقت به شرایط اقلیمی و آبیاری گل و گیاه می‌تواند در نگهداری از گل‌ها و گیاهان تاثیرات چشمگیری داشته باشد. استفاده از آبیاری بر روی برگهای گیاهان و گل‌ها می‌تواند طراوت و شادابی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد. یکی از راههایی که می‌توان به نیاز آبی گیاه پی برد، استفاده از لمس خاک گل خواهد بود. در مواقعی که خاک خشک و یا نیمه خشک است بهتر است از آبیاری استفاده نمایید. در مواقعی که با برگهای زرد بر روی گل‌ها و گیاهان مواجه شدید، باید میزان آبیاری را افزایش دهید.

نگهداری از گل

اما استفاده از آب مناسب نیز نقش چشمگیری در نگهداری از گل خواهد داشت. اغلب بهتر است از آبهایی استفاده نمایید که با آن تخم مرغ آبپز نموده‌اید، یا آب سبزیهای شسته شده، یا آب اکواریوم می‌تواند بهترین گزینه برای آبیاری گل‌ها باشد. استفاده از آبهای کلردار هرگز پیشنهاد نمی‌شود. کل به مرور زمان به گیاه آسیب رسانده و سبب خشک شدن و از بین رفتن گل‌ها خواهد شد.

  • کود دهی:

استفاده از خاک مناسب برای نگهداری از گل بسیار مهم و ضروری می‌باشد. خاکها بستر مناسبی برای رشد گل‌ها خواهند بود. اگر خاک از مواد مغذی و غنی برخوردار باشد، می‌تواند تاثیرات فوق‌العاده‌ای بر روی رشد ایده‌آل گل‌ها داشته باشد. همواره بسیاری از خاکها مواد مناسب و معدنی کامل برای نگهداری از گل را در بر نخواهند داشت. استفاده از کودها تا میزان چشمگیری می‌تواند نیازهای خاک و گل‌ها را برطرف نماید. از این جهت برای رشد منحصر بفرد گل‌ها و گیاهان از کودهای دامی و یا مرغی استفاده می‌شود. بسیاری از گلخانه‌ها اقدام به فروش برخی از کمپوست‌ها می‌نمایند که آن‌ها نیز تاثیرات چشمگیری بر روی رشد مطلوب گل‌ها خواهند داشت.