وقتی قدم به درون یک گلخانه می‌گذاریم ، گویی که وارد بهشتی کوچک شدهایم . بوی خوش و مطبوع ، رنگهای جذاب و دلربا، حس طراوت و شادابی ، همگی از خصوصیات بارز در یک گلخانه هستند. محیط گلخانه‌ها به گونه‌ای می‌باشد که کمتر افرادی حاضر به دل کندن و خروج از آن هستند. اما برای برخورداری همیشگی از این حس ناب و دوست داشتنی ، می‌توان از گلخانه خانگی استفاده نمود. افرادی که علاقه‌ی وافری به گلها و گیاهان دارند، با طراحی ، تهیه و تولید گلخانه خانگی می‌توانند از یک گلخانه‌ی خاص و منحصر بفرد برخوردار شوند. برای راه‌اندازی گلخانه خانگی در نظر گرفتن برخی از موارد و عوامل بسیار مهم و ضروری خواهد بود.
در ادامه با کترا همراه باشید.

 

روش‌های مناسب برای استفاده از گلخانه خانگی :

بسیاری از افراد همواره برای نگهداری از گیاهان خود ، سرشار از دلشوره و دغدغه می‌باشند. با استفاده از گلخانه خانگی می‌توان تا میزان چشمگیری از این استرس‌ها و دلشوره‌ها رها گشت. برخی از این گلخانه‌ها با قیمتهای بسیار مناسبی تهیه خواهند شد. اما برخی دیگر هزینه‌های زیادی را در بر خواهند داشت. برای بهره‌ بردن از مزایای گلخانه توجه به کیفیت آن ، بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

  • گلخانه خانگی خود ساخته :

برخی از افراد که توانایی پرداخت هزینه‌های این گلخانه‌ها را ندارند، اقدام به استفاده از گلخانه‌های دست‌ساز خواهند نمود. این گلخانه‌ها ، هزینه‌ی بسیار کمی را برای افراد در پی خواهد داشت. اشخاص علاقه‌مند به گل و گیاه با استفاده از خلاقیت‌ها و ایده‌های ناب ، می‌توانند برای تهیه این گلخانه‌ها اقدام نمایند. استفاده از چوب و پلاستیک (متریال اولیه ساخت) بسیار مناسب و ایده‌آل خواهد بود. افراد می توانند اسکلتهای چوبی ساخته شده‌ی خود را که از ابعاد مناسبی برخوردار می‌باشد، با استفاده از پلاستیک محکم و با کیفیت پوشش دهند. این نوع از گلخانه‌ها با هزینه‌های بسیار پایینی تهیه می‌شوند. از این جهت به گلخانه‌های ارزان قیمت شهرت یافته‌اند. دوام و ماندگاری این محصول بستگی به پلاستیک استفاده شده و همچنین مقاومت چوبها خواهد داشت.

  • گلخانه خانگی پیش ساخته :

برخی از این گلخانه‌ها به صورت پیش ساخته در اختیار افراد قرار خواهند گرفت. افراد علاقه‌مند می‌توانند این محصولات را خریداری نموده و پس از انتخاب محل مناسب برای آن اقدام به نصب این محصول نمایند. این گلخانه‌ها اغلب از قیمت بالایی برخوردار هستند. کیفیت آنها بسیار بالاتر از گلخانه‌های خود ساخته خواهد بود. متریالهای استفاده شده در این گلخانه‌ها از مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار خواهند بود. یکی از موارد قابل توجه در این کالاها ، برخورداری از ابعاد متنوع خواهد بود. این محصول از ابعاد متنوعی تهیه شده است که افراد بتوانند با توجه به نیاز خود اقدام به تهیه محصول ایده‌آل و مناسب نمایند.

استفاده از آلومینیوم برای چارچوب سازه و همچنین استفاده از ورق‌های پلی کربنات برای پوشش ، مقاومت گلخانه خانگی را بسیار افزایش خواهد داد. این محصول به گونه‌ای طراحی و تولید شده‌ است که نور به میزان لازم از آن عبور کرده و رشد مطلوبی را برای گیاهان فراهم آورد.

گلخانه

چرا باید از گلخانه خانگی استفاده نمود ؟

بسیاری از افراد در پی پاسخ این سوال هستند. باید گفت که نگهداری برخی از گیاهان بسیار جذاب و دوست داشتنی ،نیازمند شرایط خاص و ایده‌آلی خواهد بود. برای اینکه بتوان شرایط اقلیمی و محیطی مناسبی را برای رشد گیاهان فراهم آورد ، استفاده از گلخانه خانگی هوشمندانه‌ترین انتخاب خواهد بود. در این محل نه تنها گلها و گیاهان از رشد بسیار مرغوبی برخوردار می‌شوند، بلکه از گرما و سرمای هوا، آسیب ندیده و همواره شاداب و جذاب خواهند بود.

در این محیط همواره رطوبت مناسبی وجود دارد که تاثیر چشمگیری بر روی طراوت و تازگی گیاهان خواهد داشت. استفاده از این گلخانه‌ها در بسیاری از مکانها مانند : تراس ، بالکن ، حیاط ، باغ و .. امکان‌پذیر خواهد بود.